خط تلفن اینترنتی یا SIP Trunk چیست؟

خطوط تلفن اینترنتی یا SIP Trunk از نظر کاربرد همانند خطوط تلفن ثابت شهری معمولی هستند با این تفاوت که از سرویس دهنده مخابراتی شما تا محل استفاده شما مانند منزل یا محل کار بر روی خطوط مسی منتقل نمی شوند.

این خطوط از فناوری VoIP  برای برقراری تماس تلفنی بر بستر شبکه IP بجای خطوط مسی سنتی یا PSTN  استفاده می کنند.

SIP پروتکل و یا یکی از راهکارهای انتقال صدا بر روی بستر اینترنت می باشد. پروتکل SIP یک برروی تمامی تجهیزات تلفنی روز قابل استفاده می باشد.

 نام های دیگر خطوط تلفن اینترنتی: SIP Phone – SIP Line – SIP Trunk – VoIP Line – VoIP Phone

 • همانطور که می دانیم در خطوط تلفن قدیمی با افزایش طول مسیر سیم تا درب شرکت ما احتمال قطعی سیم، نویزی شدن، افت کیفیت صدا وجود داشت در صورتی که در خطوط تلفن اینترنتی با مشکلات قبلی مواجه نبوده و از کیفیت صدای HD برخوردار خواهیم بود.

  گزارشگیری، ایجاد داخلی، صدور مجوز دسترسی یا قطع ارتباط، حضور در کنفرانس، دریافت پیام صوتی، چت و …

  با استفاده از تلفن نرم افزاری اندروید و اپل در بیرون شرکت با دسترسی به اینترنت پاسخگوی شماره داخلی خود هستید.

 • خرید و نصب و راه اندازی سریع خط تلفن ثابت

  با توجه به ورود اوپراتورهای دیگربه عرضه خطوط تلفن ثابت، فضای رقابتی ایجاد شده و هرکدام به دنبال کسب رضایت هرچه بیشتر مشترکین خود هستند.

  با توجه به اینکه این خطوط از تکنولوژی های روز دنیا استفاده می کند به صورت آنلاین عرضه می گردند و در چند ساعت راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گیرند.

  از این رو کاهش هزینه مکالمات و افزایش کیفیت آن دستاورد این فضای رقابتی است.

 • همانطور که می دانید در خطوط تلفن شهری قدیمی، دریافت سرویس محدود به طول مسیر سیم مسی مخابراتی بود و در صورتی که شما ازمحدوده مخابراتی دور میشدید و یا از محل نقل مکان می کردید دیگر قادر به دریافت سرویس و خدمات از آن مرکز مخابراتی نبودید و باید شماره تلفن ثابت خود را تغییر می دادید.

  در شماره تلفن های اینترنتی این محدودیت ها وجود ندارند و شما می توانید به گستره شبکه هایی مانند اینترنت خطوط تلفن خود را منتقل نمایید.

  به عنوان مثال از اوپراتور تلفنی در آلمان شماره تلفن شهری بخرید و به سیستم تلفنی خود در تهران متصل نمایید.

ویژگی های خطوط تلفن اینترنتی یا SIP Trunk

یک شماره تلفن ثابت، بدون اشغالی

از مزایای خط تلفن اینترنتی این است که تعداد تماس های همزمان (کانال) آن قابل افزایش است.

در خطوط تلفن قدیمی اگر کسی به خط تلفن ما زنگ میزد آن خط اشغال میشد ولی اکنون می توانیم یک خط تلفن ثابت با مثلا ۱۰ کانال ارتباطی داشته باشیم یعنی اگر ۳۰ نفر همزمان به مازنگ بزنند یا ما با آن خط به بیرون زنگ بزنیم دیگر آن خط تلفن شهری اشغال نمی شود.

بدون نیاز به سخت افزار و مبدل

در سیستم های تلفنی جدید یا ویپ در صورتی که بخواهید از خطوط تلفن قدیمی با سیم مسی استفاده کنیم باید آن را به ویپ تبدیل نماییم.

این تبدیل، نیاز به خرید دستگاه دارد که بجز گرانی، موجب ازدست دادن کیفیت و تاخیر در مکالمه می گردند. خط تلفن ثابت اینترنتی یا SIP Trunk بدون نیاز به دستگاه مبدل سرویس بهتری را به ارمغان می آورند.

یک شماره تلفن ثابت بدون تغییر در جابجایی

با توجه به عدم محدودیت جغرافیایی در صورت جابجایی شما می توانید بدون تغییر شماره تلفن ثابت خود آن را به آسانی جابجا نمایید.

همانطور که گفته شد توسعه این سیستم نیز بدون محدودیت می باشد و درصورت نیاز به خطوط تلفن بیشتر می توانید با حفظ همان شماره تعداد تماس های همزمان را افزایش داد.

مالکیت دائمی خط تلفن و قابل انتقال

این خطوط دارای مجوز سازمان تنظیم مقررات مخابرات می باشد.

واگزاری خط و شماره تلفن دائمی بوده و در هرزمان به سرعت قابل انتقال به شخص دیگر می باشد.

تماس های شهری، بین شهری، بین الملل و تماس با سایر اوپراتورها همانند خطوط تلفن معمولی می باشد.

یک شماره تلفن ثابت بدون تغییر در جابجایی

با توجه به عدم محدودیت جغرافیایی در صورت جابجایی شما می توانید بدون تغییر شماره تلفن ثابت خود آن را به آسانی جابجا نمایید.

همانطور که گفته شد توسعه این سیستم نیز بدون محدودیت می باشد و درصورت نیاز به خطوط تلفن بیشتر می توانید با حفظ همان شماره تعداد تماس های همزمان را افزایش داد.

از رقبای خود پیشی بگیرید!

✓ خرید اینترنتی و آنلاین

✓ تحویل مدارک به صورت اینترنتی

✓ پشتیبانی فنی آنلاین

✓ تعرفه های ارزان، یکسان و مصوب دولتی

✓ گزارش مصرف آنلاین